Czerń to nasza ulubiona barwa. Lubimy ją nosić, otaczać się przedmiotami w tym kolorze. Cenimy także nietuzinkowy design,
poczucie humoru i dystans do własnego "ja". Dlatego też stworzyliśmy to miejsce ... dla siebie ... dla Was. W jednym miejscu,
w czarnej przestrzeni lub przestrzeni czerni (jak kto woli) zgromadzimy i podzielimy się tym wszystkim, co warte jest poznania,
i jest w kolorze czarnym. Bez uprzedzeń, bez utożsamiania się z jakąkolwiek subkulturą, religią, nacją, partią, et cetera ...

Zapraszamy w nasze progi ... powoli uchylamy drzwi:)

20 października 2011

Czy istnieją czarne kwiaty?


Black King
Takie pytanie zadaliśmy sobie jakiś czas temu przeszukując zasoby internetu. Po wielu poszukiwaniach odnaleźliśmy sporo odmian roślin, których kwiaty, liście bądź owoce mają zbliżoną barwę do czarnej jednak nie są czysto czarne, a już całkowicie czarnej rośliny nie udało się namierzyć.
Za to natrafiliśmy na  pasjonatkę ogrodnictwa panią Danutę Młoźniak, która zgromadziła w swoim ogrodzie wszystkie możliwe gatunki roślin o najciemniejszych liściach lub kwiatach występujące w przyrodzie rodzimej jak i w różnych stronach świata, a także odmiany sztucznie stworzone przez hodowców.
"Czerń, którą dostrzegamy w różnych częściach niektórych gatunków i odmian, tak naprawdę nie istnieje. Rośliny nie wytwarzają po prostu takiego barwnika. "Czarne" kwiaty i liście mają w rzeczywistości bardzo ciemne odcienie czerwieni, fioletu, niebieskiego lub purpury. Swoje barwy zawdzięczają obecności antocyjanów w soku komórkowym. Stężenie tych substancji jest na tyle wysokie, że tłumią one zieloną barwę chlorofilu w liściach i pędach. Niektóre z gatunków, mając niepozorne kwiaty, muszą czymś skutecznie przyciągać owady zapylające, stąd ich efektowne zabarwienie liści. Ponadto antocyjany są roślinom potrzebne do ochrony tkanek przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a także przed chłodem." Tak rozpoczyna ona opowieść o swojej kwiatowej kolekcji, o której więcej można poczytać w artykule "Czarna kolekcja" na portalu e-ogrody.pl wzbogaconego o kilkanaście fotografii.Jedną prezentujemy poniżej:

Datura w pąku
Tyle na naszej planecie , a jak to jest w kosmosie?

"Na planetach krążących wokół gwiazd będących czerwonymi karłami, rośliny mogą być barwy czarnej lub szarej. Takie są wyniki badań brytyjskiego naukowca - poinformowała BBC. Jak wynika z badań Jacka O'Malley-Jamesa, doktoranta astrobiologii na St. Andrews University, przedstawionych na National Astronomy Meeting w Llandudno (Walia) czarna barwa umożliwi im absorpcję większej ilości promieniowania świetlnego do fotosyntezy i przekształcenia dwutlenku węgla w związki organiczne." Tę ciekawą informację można przeczytać na portalu Odkrywcy.pl w artykule z kwietnia tego roku zatytułowanego :"Czarne kwiaty w kosmosie".
Interesujące...

Coż więc pozostaje jeżeli pragniemy posiadać cały czarny kwiat?

Domowym sposobem czarne kwiaty możemy sami zrobić barwiąc białe odmiany np. róż poprzez umieszczenie ich łodyg w wodzie z barwinikiem. My jeszcze nie próbowaliśmy ... a może ktoś z Was zrobił takie doświadczenie i podzieli się z nami efektem?

Ciekawą alternatywą mogą być sztuczne kwiaty w tej barwie. Mimo, iż nie są prawdziwe wyglądają niezwykle efektownie.Świetnie prezentują się zarówno pojedynczo jak i w bukiecie.
W asortymencie sklepu BlackSpace.pl na początek dostępne będą czarne róże.
Oto jak wyglądają:


 
Całkowita długość wynosi 50cm
Delikatnie rozwinięte pączki i liście wykonane są z tkaniny, łodyga z tworzywa.




zdjęcia i informacje pochodzą z :
http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/1,113380,1525347.html
http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Czarne-kwiaty-w-kosmosie,wid,13342866,wiadomosc.html?smg4sticaid=6d3b8
http://sklep-nasiona.pl/59-bratek-wielokwiatowy-black-king.html
http://blackspace.pl/

Brak komentarzy: